W co inwestować - jak wybrać idealną nieruchomość? - Rent Invest
Menu
18 grudnia 2021

W co inwestować – jak wybrać idealną nieruchomość?

Gdzie lokować swój kapitał, żeby nie zjadła go inflacja? Odpowiedź wydaje się oczywista – w jedną z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb, czyli w mieszkania. Ale w jakie? Dlaczego inwestowanie w nieruchomości jest ostatnio tak popularne? Przede wszystkim dlatego, że mieszkania z czasem zyskują na wartości. Czyli już sam zakup będzie za kilka lat opłacalny, bo ceny metra kwadratowego wciąż rosną – w największych miastach w Polsce ok. 10% rok do roku. W porównaniu do inflacji, oscylującej wokół 8%, jest to świetny sposób na ochronę kapitału. Skoro załatwiliśmy już kwestię zatrzymania utraty wartości pieniędzy, przejdźmy do ofensywy, czyli wypracowywania zysków.

Jaką nieruchomość pod inwestycję wybrać?

Jednym z najlepszych rozwiązań, w stronę których skierowana jest uwaga inwestorów, to kawalerki o powierzchni ok. 25 – 30 m2. To idealne rozwiązanie dla studentów, pracowników, singli. Dodatkowo, jeśli wygospodarujemy w takim lokalu część sypialną, to wygodnie będzie się tam mieszkało również młodym parom. Wynajmowanie takiego mieszkania jest dla wspomnianych grup zazwyczaj rozwiązaniem przejściowymi – między pokojem w większym mieszkaniu, a zakupem własnego lokum. Przez tę „poczekalnię” przechodzi większość młodych ludzi, zatem grupa docelowa jest olbrzymia i właściwie nigdy się nie wyczerpuje.

Oczywiście nigdy nie ma pewności, że dany lokal będzie obłożony w stu procentach, jednak jest kilka cech idealnej nieruchomości inwestycyjnej pod wynajem, by zysk z inwestycji był jak najwyższy i bardziej pewny.

Niski próg wejścia – najszybciej zbywalne i rotujące są lokale o małej powierzchni. Co prawda cena metra kwadratowego w takiej nieruchomości jest dość wysoka, ale pełna kwota, jaką trzeba wydać na jednostkę mieszkalną, jest relatywnie niska. Na małe mieszkanie Polacy często mają wystarczające zasoby w postaci gotówki, a jeśli nie, uzyskanie niewielkiego kredytu na nie nie powinno być problematyczne.

Szybko rotujące jednostki – inwestycja w nieruchomości nie musi oznaczać zablokowania kapitału na całe życie. Można je traktować zarówno jako źródło dochodu, jak i poduszkę bezpieczeństwa, np. w razie utraty pracy, niezdolności do zarobkowania czy gdyby okazało się, że przyszła emerytura nie wystarczy na godne życie. Dlatego warto wybierać takie lokale, które sprzedamy „od ręki”. Najczęściej rotującymi mieszkaniami na rynku są kawalerki. Argumentowaliśmy to w poprzednim punkcie.

Lokalizacja – dużo się o niej mówi, jednak nie ma jednej idealnej. Bo np. bliskość przedszkola będzie atutem dla młodego małżeństwa z dziećmi, ale dla skupionego na pracy singla gwar takiego miejsca może powodować dekoncentrację. Zanim kupi się nieruchomość, warto przeanalizować okolicę i pod jakiego najemcę planujemy dane lokum. Jak wspomnieliśmy – nie ma uniwersalnej recepty na lokalizację idealną, jednak możemy dobierać ją tak, by obejmowała jak najszerszą grupę potencjalnych klientów. Doskonałym miejscem dla zapewnienia sobie maksymalnego obłożenia jest sąsiedztwo uczelni, parków biznesowych, centrów handlowych. Kluczowe jest też skomunikowanie mieszkania z resztą miasta.

Remont / wykończenie – decydując się na zakup mieszkania inwestycyjnego, warto zadbać o odpowiedni poziom jego wykończenia. Jeśli za aranżację zabieramy się samodzielnie, dobrze jest mieć sprawdzoną ekipę, która nie tylko wykona prace zgodnie z wytycznymi projektanta, ale i zrobi to na czas. Remont to najtrudniejszy element procesu inwestycyjnego. Najczęściej projekty wydłużają się przez nierzetelnych budowlańców, którzy potrafią zniknąć z dnia na dzień, przez co i koszt całego przedsięwzięcia rośnie, a okres pustostanu wydłuża się.

Standard wykończenia – wielu inwestorów wychodzi z założenia, że jeśli tworzy się mieszkanie pod wynajem, to wystarczy je urządzić w „standardzie ikea”. Mija się to z celem, ponieważ wystarczy dołożyć niewiele więcej środków, by wyposażenie przetrwało dłuższą próbę czasu oraz fantazję najemców. Ci zdecydowanie zauważą i docenią różnicę, przez co zostaną w danym lokum na dłużej. To z kolei oszczędzi czas i pieniądze, bo nie trzeba będzie przeprowadzać wymiany lokatorów co rok.

Obsługa inwestycji – nie trzeba znać się na inwestowaniu ani mieć hotelarskiej przeszłości, by czerpać zyski z najmu. Obsługa kawalerki z jednym najemcą jest o tyle prostsza od doglądania mieszkania z wieloma lokatorami, że odpowiedzialność za mieszkanie, jego stan oraz za porządek w nim, nie rozmywa się w „mikro tłumie”. Załatwienie czegoś dla jednej osoby jest zawsze dużo prostsze niż dogodzenie kilku. Awarie czy usterki w mieszkaniu zgłaszane są pojedynczo i nie musisz się zmagać z lawiną telefonów powielających informację o zaistniałym problemie lub dokładających nowe. Idealnym rozwiązaniem jest przekazanie inwestycji firmie zarządzającej najmem i cieszenie się z całkowicie pasywnego dochodu.

Rekomendacja Rent Invest

Dbając o zyski naszych inwestorów, szeroko analizujemy rynek nieruchomości w poszukiwaniu najbardziej optymalnych lokali. Bierzemy pod uwagę ich potencjał pod kątem obłożenia, wzrost wartości lokalu w czasie oraz wszystkie aspekty, o których piszemy powyżej. Naszym celem jest, by mieszkania przynosiły właścicielom jak najwyższe zyski i były dla nich bezobsługowe. Wtedy dopiero można mówić o prawdziwym dochodzie pasywnym.

 

Jeśli chcesz zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał, daj nam znać, a skontaktujemy się z Tobą. Wyślij e-mail do Rent Invest